Gibanje »Še vedno vozim – vendar ne hodim« je zasnovano z namenom dviga zavesti posameznikov – še posebej mladih – o varnosti v cestnem prometu, ter se začelo zavzemati, da naše zgodbe ne bi postale tudi njihove!
Osredotočamo se na najbolj rizično ciljno skupino – mlade med 15. in 22. letom starosti. Ponesrečencem s hudimi telesnimi poškodbami pa pomagamo pri psihosocialni rehabilitaciji in ponovni vključitvi v življenje.
Naša vizija je ustvarjati vrednoto varne vožnje skozi spreminjanje src, da jutri ne bo več hudo telesno poškodovanih in smrtnih žrtev na naših cestah. Naše osnovno poslanstvo pa temelji na inovativnem, neformalnem izobraževanju, kjer mladostniki iz drugega zornega kota – osebno izkušnjo poškodovancev v prometnih nesrečah – spoznajo prometno varnost in pomen upoštevanja cestnoprometnih predpisov.
Inovativen način »peer-to-peer« s podajanjem osebne izkušnje temelji na metodi šoka in osebne vpletenosti, a se ob tem prikaže tudi pozitiven odnos do invalidnosti in s tem razbija tabuje hendikepa.
Člani gibanja »Še vedno vozim – vendar ne hodim« aktivno sodelujemo v varnosti v cestnem prometu in povečujemo vedenje o posledicah prometnih nesreč. Zadali smo si, da bomo v obdobju do 2015 dosegli celotno generacijo mladostnikov na leto – da bo približno 17.000 mladih na leto slišalo naše zgodbe.
Doseči še želimo, da:
- bi s ključnimi institucijami pomagali vzpostaviti sistemski pristop vseživljenjskega neformalnega učenja na področju prometne varnosti.
- bomo nenehno težili k zmanjševanju števila prometnih nesreč in s tem aktivno pripomogli k zmanjšanju števila žrtev ter hudo telesno poškodovanih.
- bomo ustvarjali in prirejali strokovne konference, mednarodne izmenjave in dogodke, s katerimi bomo aktivno prispevali k izpolnjevanju nacionalnega programa prometne varnosti ter mednarodno zastavljenih ciljev na področju izboljšanja prometne varnosti.
- bomo dvigovali zavest in informirali posameznike o večji varnosti v cestnem prometu in posledicah neupoštevanja cestno prometnih predpisov.
- bomo predstavljali aktivno udejstvovanje invalida po rehabilitaciji in njihovo vključevanje v neposredno izvajanje programa.
Delujemo na ključnih področjih:
- izobraževanje rizične ciljne skupine (mladih) o varnosti v cestnem prometu, ki jih gradimo na osebni izkušnji posameznikov, ki so dejansko doživeli prometno nesrečo in nosijo njene posledice do konca življenja;
- mednarodno sodelovanje, kjer se povezujemo z organizacijami, ki tovrstne načine izboljševanja varnosti v cestnem prometu že izvajajo, znanja prenašamo na slovenski trg in jih širimo na ostale (predvsem nove) članice EU
- organiziramo strokovna srečanja: mednarodno strokovno konferenco ProRoad Safety, kjer z združevanjem različnih strokovnjakov iz področja varnosti v cestnem prometu prihajamo do sklepov, da je za uspešno politiko varnosti v cestnem prometu potrebno delovati celostno in sistematično na področjih VOZNIKA, INFRASTRUKTURE, VOZILA in OKOLJA
- ustvarjamo interaktivno spletno skupnost mladih, kjer bodo ti našli odgovore na svoja vprašanja o varnosti v cestnem prometu, se soočili z žrtvami prometnih nesreč in se poučili o njihovih posledicah;
- sistematično izobražujemo naše člane, poškodovance v prometnih nesrečah, v Akademiji »Še vedno vozim«.
Vpeti smo v številna sodelovanja z lokalno, regionalno in nacionalno skupnostjo, kjer poleg našega osnovnega delovanja – inovativnih izobraževanj o varnosti v cestnem prometu – sodelujemo tudi na različnih prireditvah in dogodkih.
Smo ponosni nominiranec The Ecxellence in Road Safety Awards, s strani European Road Safety Charter v letu 2010 in finalisti Slovenske nagrade za družbeno odgovornost Horus 2011.
Organizirali smo 1. mednarodno strokovno konferenco ProRoad Safety 2011 v Sloveniji z naslovom »Vloga in pomen diseminacije znanj za zagotavljanje varnosti v cestnem prometu« ter zasnovali Akademijo »Še vedno vozim«, kjer sistematično izobražujemo naše predavatelje.
Od pričetka delovanja Zavoda VOZIM smo skupno izobrazili več kot 23.000 mladih, ter obiskali več kot 120 OŠ, SŠ, in fakultet. Dosedanje izkušnje in evalvacija naših predavanj so pokazali ustreznost tovrstnega pristopa in odlično sprejetost tako med dijaki – slušatelji, kot šolskim osebjem – organizatorji. Naša predavanja so v povprečju označili kot izredno kakovostna in jim na lestvici od 1 (zelo slabo) do 5 (zelo dobro) dodelili odlično oceno 4,6!
Sredstva bodo porabljena za:
1. izvajanje izobraževalnih delavnic "Še vedno vozim - vednar ne hodim" po osnovnih in srednjih šolah
2. uposabljanje predavateljev v Akademiji "Še vedno vozim"